Individuálna kompenzácia
Každý spotrebič má na svojich svorkách pripojený potrebný kondenzátor. Výhodou je vylúčenie strát pri prenose jalovej energie. Niektoré spotrebiče je zakázané individuálne kompenzovať.
Skupinová kompenzácia
Skupina spotrebičov je kompenzovaná jedným zariadením. Používa sa tam, kde by individuálna kompenzácia bola neekonomická.
Centrálna kompenzácia
Používa sa pri kompenzácií celého odberného miesta, prevádzky, musí byť opatrená regulátorom, ktorý zaručí dodržanie účinníka v požadovanom rozsahu.
Pripojením ohmického odporu, ktorý nemá žiadnu indukčnosť ani kapacitu (napr. žiarovky, el. ohrievača, a pod.) na zdroj striedavého napätia, sleduje prúd prechádzajúci týmto odporom presne priebeh napätia na jeho svorkách. Ak nahradíme ohmický odpor indukčnosťou, musí prúd prechádzajúci takýmto spotrebičom najskôr si vytvoriť magnetické pole, a preto sa jeho rast oneskorí za rastom napätia. Tak dochádza na indukčnosti k fázovému posunu prúdu proti napätiu. Udáva sa v stupňoch a označuje sa uhlom φ.
Opačné pomery nastanú, keď namiesto ideálnej indukčnosti pripojíme ideálnu kapacitu. Nevzniká magnetické pole, ale pole elektrické, jeho vznik podmieňuje nabitie kondenzátora. Na kapacite sa preto objaví plný prúd a potom po nabití plné napätie. Znova dochádza k fázovému posunu, avšak v opačnom zmysle než u indukčnosti. Ak uhol φ vyjadruje fázový posun medzi prúdom a napätím, potom účinník, t. j. cos φ vyjadruje pomer medzi prúdom zdanlivým „S“ a činným „P“ ( cos φ = P/S ).
Všetky prvky siete je potrebné dimenzovať na efektívnu hodnotu prúdu. Straty v sieti sú tiež úmerné efektívnemu prúdu, dokonca jeho druhej mocnine, takže odber jalového výkonu podstatne zaťažuje sieť. Okrem toho má na svedomí veľkú časť nepriaznivého kolísania napätia siete. Podľa zákona je odberateľ povinný dodržiavať účinník v rozsahu 0,95 – 1, keď nie je dohodnuté inak. U motora je spotreba jalového prúdu približne rovnaká, ak je motor zaťažený úplne alebo čiastočne. To znamená, že zaťažený motor má podľa typu účinník v rozmedzí 0,7 – 0,9. Motor bežiaci naprázdno však môže mať účinník menší než 0,1 . Z týchto dôvodov je potreba vybaviť prevádzku vhodnou kompenzáciou.
Jalový výkon potrebný k dosiahnutiu požadovaného účiníka:
Typy rozvádzačov




Výhody takejto rekonštrukcie:
- neplatíte nový rozvádzač (skriňu)
- neplatíte jeho dopravu, pripojenie atď.
- možnosť rekonštruovať rozvádzač bez obmedzenia prevádzky podniku
- možnosť inštalovať potrebný kompenzačný výkon
- podľa možnosti využitie inštalovaných istiacich prvkov, kondenzátorov prípadne spínacích prvkov (podľa závažnosti opotrebenia)